KORZYŚCI PŁYNĄCE Z RECYKLINGU ORAZ SKUPU ZŁOMÓW METALI

12/06/2021

Skup złomu i odzyskiwanie metali jest krokiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – to kwestia niepodlegająca dyskusji. Jakie jeszcze korzyści płyną z rozwoju recyklingu metali?

W ostatnich latach recykling złomu zyskuje na znaczeniu. Powodów jest co najmniej kilka, w tym przede wszystkim kurczące się zasoby naturalne. Powstawanie kolejnych skupów i firm zajmujących się recyklingiem metali niesie ze sobą szereg korzyści.1. Kolejne skupy złomu to nowe miejsca pracyRecykling złomu oznacza tworzenie zakładów specjalizujących się w przetwórstwie np. cyny czy platyny. To z kolei wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. Intensywnie rozbudowywane są przedsiębiorstwa zajmujące się skupem złomu i jego przetwórstwem.

Dlaczego recykling złomu oznacza istotny wzrost liczby miejsc pracy? Głównym powodem jest niski poziom zmechanizowania tej gałęzi przemysłu – pracownicy są niezbędni choćby przy odzyskiwaniu cyny i miedzi z obwodów drukowanych.

Zwiększenie zatrudnienia przez firmy prowadzące skup metali, złomu i zajmujące się jego przetwórstwem, oznacza zmniejszenie bezrobocia. Co istotne w tej branży zatrudnienie znajdują pracownicy bez kwalifikacji, co ułatwia integrację zawodową osób bezrobotnych.

2. GOZ i uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców

W 2010 r. przemysł elektroniczny musiał zmierzyć się z ograniczeniami wprowadzonymi przez Chiny, które dotyczyły wywozu metali ziem rzadkich. To właśnie wówczas wiele krajów zaczęło podejmować kroki w kierunku przestawienia się na Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym (GOZ), nowoczesny system gospodarczy, którego celem jest m.in. zminimalizowanie zużycia surowców i ilości produkowanych odpadów.

Zarówno skup, jak i recykling złomu pozwalają zmniejszyć straty ekonomiczne i zapobiegają marnotrawieniu surowców. Powstawanie kolejnych punktów skupu złomu jest niezbędne w dążeniu do GOZ, ale także uniezależnienia się od światowych dostawców surowców, w tym wspomnianych Chin.

W Polsce regulacje prawne dotyczące GOZ prowadzi Ministerstwo Rozwoju. W 2019 r. powstała tam „Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”.

3. Redukcja ilości odpadów na składowiskach

Samochody, sprzęt elektroniczny czy RTV mają swoją określoną żywotność. Każdy nowy zakup gospodarstwa domowego oznacza dołożenie cegiełki do zwiększenia ilości elektrośmieci. Szacuje się, że tylko kraje należące do Unii Europejskiej produkują ok. 15 mln ton elektrośmieci rocznie. Właśnie dlatego w ostatnim czasie głośno o dyrektywie Ecodesign, która zakłada, że producenci sprzętu będą odpowiadać za jego żywotność.

Wydłużenie żywotności sprzętu wraz z rozwojem recyklingu złomu ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach. Dodatkowo producenci coraz częściej muszą konstruować oferowane produkty w taki sposób, by opłacało się je poddać recyklingowi.

4. Ograniczenie zużycia energii i niższe koszty wytworzenia produktów

Różnice cen metali a preferencje klientów

Gdy wyszło na jaw, że Volkswagen w oferowanych pojazdach z silnikiem Diesla stosuje oprogramowanie fałszujące pomiary spalin, klienci zaczęli masowo kupować samochody z silnikiem benzynowym. Do produkcji samochodów z silnikiem Diesla potrzebna jest platyna, z kolei do produkcji katalizatorów aut z silnikami benzynowymi pallad. Jak pod wpływem ujawnionego skandalu kształtowały się ceny tych metali?
W I kw. 2018 za uncję platyny trzeba było zapłacić średnio 633 $, podczas gdy za uncję palladu 265 $. Pod koniec stycznia 2018 r. uncja palladu kosztowała jednak aż 1086 $, co było spowodowane dużym zainteresowaniem samochodami z silnikiem benzynowym.

Wydobycie srebra wiąże się z kosztami – spółki mierzą się z rosnącymi cenami prądu i kosztami pracy. To z kolei powoduje, że z roku na rok rosną ceny kruszców, które są nabywane przez firmy produkujące sprzęt elektroniczny czy samochody. Wszystkie dodatkowe koszty przerzucane są na konsumenta – to on płaci więcej za nabywane sprzęty.Recykling złomu przyczynia się do obniżenia kosztów wytworzenia produktów, gdyż odzyskiwanie cyny, srebra, platyny czy tytanu jest tańsze niż ich wydobycie. O różnicach w cenach warto pamiętać także w kontekście preferencji klientów, czego doskonałym przykładem był skandal związany z silnikami diesla, o czym więcej w ramce.

5. Recykling metali ogranicza presję na środowisko naturalne

Skup i recykling złomu metali coraz częściej jest postrzegany jako sposób, by ograniczać zanieczyszczenie środowiska. Szacuje się, że recykling 75 tys. ton metali pozwala zredukować o tonę emisję dwutlenku węgla. W dobie, gdy mówi się o konieczności zadbania o klimat i eliminowania czynników, które mają na niego negatywny wpływ, każde działanie redukujące zanieczyszczenie jest pożądane. Przetwarzanie złomu powoduje, że mniej substancji szkodliwych przedostaje się do atmosfery i gleby. Recykling zmniejsza również zapotrzebowanie na wodę i energię, które są niezbędne w procesie wydobywczym. Wreszcie wykorzystanie zużytych sprzętów korzystnie wpływa zmniejszenie objętości składowanych odpadów.

Źródło: Stellmet

Tagi: Skup złomu Bydgoszcz, Złom Bydgoszcz, Złomowisko Bydgoszcz